Hoe ziet de balans eruit?
Ik wil allereerst al mijn lezers een gezond 2014 toewensen en bedanken voor de bemoedigende woorden in het afgelopen jaar. De enkele verwensingen die ik naar het hoofd geslingerd kreeg vormen ook een stimulans om door te gaan.
Het is een publiek geheim dat de traditionele politieke partijen, NPS en VHP, de vrienden in het kwaad, Suriname hadden opgedeeld in 2 invloedssferen. In het oosten van het land zou de VHP wegblijven en met de complimenten van de NPS had de VHP vrij spel in het westen, dus behalve in Nickerie ook in Coronie en Saramacca.
Onder de Frontregering werden in Coronie, belangrijke beslissingen die de ontwikkeling van Coronie betroffen daarom dan ook niet eerder genomen dan nadat de dc van Nickerie, zijn instemming hieraan had verleend. Deze dc was per definitie lid van de VHP. Als de beoogde ontwikkeling in Coronie niet in het belang was van de VHP, ging het niet door.
Met de decimering van deze oude politieke partijen in 2010 is het politieke landschap volledig veranderd. Vissen in elkaars vijver is plotseling een gevleugelde uitdrukking geworden. Brunswijk ging vissen in de politieke vijvers van Nickerie, Coronie en Commewijne. Somohardjo klaagde, want Commewijne is van hem! De VHP ging ook vissen in de vijver van Marowijne.
Omdat de NPS toch geen vuist kon/kan maken ging de VHP ook op avontuur in Coronie; wellicht met goedkeuring van de NPS (de grote Judas van de afgelopen decennia). Het broertje van de grote Judas (MC) is nog aan het puberen, maar komt hopelijk nog tot inkeer ten gunste van de ontwikkeling van Coronie. In Coronie zijn in 2015 twee DNA-zetels te vergeven.
Brunswijks vrijage met de Coronianen hebben we al besproken. De VHP gaf daar ook reeds acte de presence, maar de VHP heeft, evenals de NPS trouwens, niets te zoeken in Coronie. Het zijn immers deze 2 partijen die dit district structureel in het verdomhoekje hebben gezet. Santokhi zou zich moeten schamen Coronie met politieke aspiraties te bezoeken. Ik schrok wel even van de samenstellling van de delegatie die Coronie aandeed: o.a. Hariette Ramdien, van wie ik dacht dat ze het had gehad met Coronie, of heeft ze nog een zuur appeltje te schillen met de Coronianen? En nog meer schrok ik van het delegatielid Ramadhin, van wie ik dacht dat hij een partijloze politieke analist was.
Wij hebben op de site in het verleden ook publicaties van zijn hand over Coronie overgenomen uit andere media, zoals Starnieuws en GFC-nieuws.
Naar die bijdragen van Hardeo Ramadhin kijk ik tegenwoordig wel met andere ogen. In zijn column van 23 april 2012, GFC-nieuws, zegt Hardeo Ramadhin over Harriet Ramdien die toen nog NDP-er was: De districtscommissaris Harriet Ramdien praat veel, maar tot nu toe heb ik haar nooit iets zinnigs over Coronie horen zeggen over de economische groei. Meneer Anton Paal heeft gelijk door te stellen dat deze mevrouw die geestelijke bagage niet heeft om Coronie tot grotere hoogte te brengen.
Het kan verkeren, want nadat mevrouw Ramdien zich had aangesloten bij de partij van Hardeo Ramadhin, de VHP, had Ramadhin plotseling een heel andere, zeer milde mening over zijn gloednieuwe partijgenote (zie GFC-nieuws 8 juni 2013) en die mening luidde: De vorige districtscommissaris, Harriet Ramdien, heeft naar mijn bescheiden mening haar best gedaan om ontwikkeling te brengen in Coronie. Waarschijnlijk was de tijd te kort voor haar of zij heeft niet de volle ondersteuning van de regering gehad om de productie op gang te brengen. Dit is hypocriet en inconsequent van Ramadhin. Deze man zou zich niet meer mogen afficheren als onafhankelijke politieke analist, maar gewoon als VHP-propagandist.
Die “vooraanstaande” Coronianen met wie hij, Ramdien en Santokhi op de foto gingen (in welk opzicht vooraanstaand, letterlijk vooraanstaand op foto?) en die volgens Santokhi hun hoop hebben gevestigd op de VHP, zijn gewoon naïeve, geleide projectielen, figuranten en gelukzoekers, die uit zijn op korte termijn persoonlijk financieel gewin, net zoals degenen die denken dat Brunswijk verlossing zal brengen.
Iemand die ik in oktober jl. in Coronie sprak en die zich ABOP-er noemt, vertelde mij glunderend: de verkiezingen naderen tok, en zie je …tegen half 2015, dan gaat het grote geld hier rollen tok, en dan ben ik er klaar voor.
Door al die exercities van de verschillende politieke partijen in Coronie worden verdeeldheid, onderling wantrouwen en vijandschap onder deze mensen steeds groter.
Iemand als Anton Paal had bij zijn aantreden als DNA-lid in 2010, samen met zijn collega Tarnadie, de gehele Coroniaanse gemeenschap op sleeptouw kunnen nemen en Coronie kunnen leiden naar grote hoogten, maar hij koos voor de mammon.
De heer Tarnadie zal het allemaal een rotzorg zijn! Hij heeft immers reeds kort na zijn herverkiezing aangegeven zich niet herkiesbaar te zullen stellen: bepaald niet inspirerend als je toch niets te verliezen hebt.
Herwin Hooplot